Monday, September 24, 2018

W ostatnich czasach bieganie staje się coraz popularniejszą formą ćwiczeń. W każdym większym (i większości mniejszych) mieście wychodząc rano z domu można łatwo natknąć się na osobę uprawiającą jogging. Nawet jeśli sami tego nigdy nie próbowaliśmy, zaczynamy czuć pokusę, by to zmienić. Czy więc bieganie jest dla nas dobrym pomysłem i o czym powinniśmy pamiętać jeśli się na nie zdecydujemy?

Przed podjęciem decyzji należy najpierw zwrócić uwagę na swój stan zdrowia. Choroby serca,stawów, cukrzyca czy problemy z kręgosłupem to przeciwwskazania powodują możliwość, że bieganie nie jest dla nas. W przypadku tych i podobnych schorzeń koniecznym jest skonsultowanie się z lekarzem, czy możemy i w jakim zakresie. Z drugiej strony, zdarza się, że ograniczony jogging jest zalecany przez lekarzy w takich wypadkach.
Jeśli byliśmy na cokolwiek chorzy w ostatnim okresie, to należy odłożyć początek naszej przygody z bieganiem do momentu pełnego wyzdrowienia i odzyskania sił. Wysiłek fizyczny osłabia organizm, a biegając w takim stanie moglibyśmy łatwo albo ożywić już praktycznie wyleczoną chorobę, albo złapać nową.
Warto wspomnieć, że choć bieganie pomoże z nabyciem sprawności i utrzymaniem zdrowia, nie rozwija ono szczególnie muskulatury. Jeśli chcemy zbudować umięśnioną sylwetkę, to należy poszukać innych ćwiczeń, które lepiej pomogą w tym celu.
Dla wszystkich innych bieganie jest świetnym pomysłem. Jest to łatwo dostępne ćwiczenie, które można robić we własnym zakresie, zdrowe i pomagające radzić sobie z wszechobecnym w dzisiejszych czasach stresem.

Nie zapominajmy, że trochę zajmie, nim będziemy w stanie przebiec kilkanaście kilometrów jednego dnia w sensownym tempie. Jeśli nie trenowaliśmy nigdy niczego innego, na początku należy ograniczyć się do krótkich tras do maksymalnie 5 kilometrów i nie starać się osiągnąć na nich zbyt dużej szybkości. Nie powinniśmy na początku również biegać każdego dnia. 4-5 dni w tygodniu zapewnią naszemu organizmowi czas na odpoczynek i przyzwyczajenie się. Nadmierne forsowanie się może łatwo zakończyć się kontuzją. Trzeba też pamiętać o odpowiednim obuwiu, ubiorze do danej pory roku, a także, w większych miastach, o nie bieganie, jeśli poziom stężenia pyłów w powietrzu jest za wysoki.

Czy chcesz otrzymywać nasz cotygodniowy newsletter?
Zapisz sie teraz!

Imię:

Email: